مقدمه ای برفونت ها و آیین نگارش

همان گونه كه هر شخص با قلم خویش، نوعی متفاوت از قلم دیگری می نویسد، فونت ها هم مثل هم نیستند و هر كدام شكل منحصربه فردی دارند.

درآمد

در دوران گذشته که هنوز دستگاهی اختراع نشده بود تا متن را به صورت منظم و مرتب بنویسد، افراد مجبور بودند كه متن ها را با دست خط خویش، بنویسند.« از آن جا كه دست خط هر كس با دیگری متفاوت است و هر كس بنا بر ذوق و سلیقه خویش، خط می نویسد» لذا ممكن بود خواننده در خواندن متن دچار مشكل شود و حتی نتواند متن را به خوبی بخواند. احتمالاً آن حكایت را شنیده اید كه شخص خطی می نوشت كه نه خود می توانست بخواند و نه دیگری! اما امروزه با پیش رفت صنعت چاپ و وجود تكنولوژی های متعدد در این حوزه، مشكل خوانایی و ناخوانایی خط حل شده است. تكنولوژی ها فارغ از این كه چه كسی از آن ها استفاده می كند، خروجی یكسانی تولید می كنند. منظور این كه، مهم نیست چه كسی متن را می نویسد چون متن تایپ شده از یك استاندارد پیروی می كند و خروجی كار استاندارد است و برای همگان خوانا.

قابل ذكر است مقاله حاضر حاصل تجربیات شخصی ام است و ادعایی بر صحت مطالب ندارم. لذا پذیرنده نقدهای شما هستم و باعث خرسندی ای است، اگر اشكالی در مطالب یافتید تذكر دهید. تا هم بر من معلوم شود و هم دیگران مطالب را به غلط نیاموزند.

فونت ها:

فونت ها كه در زبان فارسی به آن ها قلم گفته می شود در جایگاه خود حائز اهمیت هستند. همان گونه كه هر شخص با قلم خویش، نوعی متفاوت از قلم دیگری می نویسد، فونت ها هم مثل هم نیستند و هر كدام شكل منحصربه فردی دارند. در حد امكان باید سعی نمود تا از فونت ها به خوبی استفاده كرد و هر كدام را در جای خود به كار برد. در نظرگاه شخصی بنده، بحث نمودن پیرامون فونت ها نیاز به پرداخت دارد و باید به آن توجه نمود. در ذیل می كوشم تا تجربیات شخصی ام را در زمینه استفاده از فونت ها بیان كنم. امید آن دارم كه مقبول و مفید واقع گردد.

فونت های فارسی عربی:

متاسفانه فارسی زبانان بیش تر از فونت عربی استفاده می كنند تا فارسی. آن ها ناخودآگاه از فونت های عربی استفاده می كنند و فكر می كنند كه هیچ فرقی بین فونت فارسی و عربی نیست. در صورتی كه بین این دو تفاوت های چشم گیری دیده می شود كه در قسمت های بعد به آن اشاره خواهد شد.

تشخیص فونت عربی از فارسی:

ی:

همه كسانی كه از كامپیوتر استفاده می كنند، احتمالاً حداقل برای كنجكاوی هم كه شده از Word استفاده كرده اند. اگر توجه كرده باشید هنگامی كه متنی را تایپ می كنید و فونت آن را به فونت های (مثلاً) فارسی (مثل نازنین، میترا، یاقوت، هما و...) تغییر می دهید، می بینید كه «ی» در وسط كلمه ها جدا و تنها نوشته شده است. احتمال قریب به یقین از كلیدهای (Replace)Ctrl + h و جای گزین نمودن Shift + x به جای «ی» برای رفع این مشكل استفاده كرده و از جادوی Ctrl + h لذت برده اید. اما به رغم حظی كه برده اید باید خدمتان عرض كنم كه با این كار «ی» فارسی را به «ی» عربی تبدیل كرده اید. برای رفع این مشكل نباید از Shift +x استفاده كنید چون مشكل از متن نیست بلكه مشكل از فونت است كه شما به اشتباه از نسخه عربی استفاده كرده اید. بنابراین توصیه می كنم كه حتماً از فونت های فارسی استفاده كنید. برای تشخیص «ی» عربی نیز، در قسمت پایین آن دو نقطه وجود دارد، اما در فارسی نقطه وجود ندارد.

ك:

ك در فارسی به صورت سركش دار نوشته می شود، درصورتی كه در عربی سركش ندارد و یك حمزه كوچك روی آن است. البته ممكن است كه بعضی از فونت های عربی این تفاوت را نشان ندهند.

ارقام:

ارقام ۴۵۶ در فارسی به صوت دندانه دار نوشته می شوند، در عربی تقریباً دندانه ندارند، مثلاً زائده قسمت پایینی ۵ حذف می شود و ۶ به صورت L برعكس و قرینه نوشته می شود. ۴ نیز به صورت شكسته نوشته می شود.

چرا فونت فارسی؟

ممكن است بپرسید؛ برای خواننده مهم نیست كه متن با چه فونتی(عربی یا فارسی) نوشته شده است و در هر دو حالت، متن را یك جور می خواند و به مشكل خاصی برخورد نمی كند. در جواب باید بگویم، درست است كه فرق بین این دو، به مفهوم كلمات و روان خواندن آن ها خدشه ای وارد نمی كند. اما ممكن است به مشكلات بسیار ظریفی برخورد كنید كه هرگز فكرش را نمی كردید. به عنوان نمونه، موتورهای جست وجو اغلب به صورت كاراكتر به كاراكتر جست و جو می كنند، مثلاً وقتی شما كلمه "آمونیاك" را جست و جو می كنید، موتور جست وجو این كلمه را حرف به حرف خوانده و بنا بر درخواست شما (جست و جوی سریع و پیش رفته) اقدام می نماید. حال فرض كنید كه شما با یك ویندوز فارسی و فونت فارسی این كلمه را نوشته اید، اما سایت هایی كه این كلمه را در متن خود دارند از ویندوز و فونت عربی استفاده كرده اند. موتور جست وجو نمی تواند این كلمه را تشخیص بدهد، زیرا كاراكترهای «ك» و «ی» آن ها با هم فرق می كند.

البته شایان توجه است؛ بعضی از ویندوزها هم فارسی یا عربی هستند. ویندوزهای قدیمی ۹۸ اكثراً عربی اند. حتی بعضی از نسخه های ویندوز XP SP۱نیز عربی اند. توصیه ام این است كه از ویندوزهای فارسی استفاده كنید.

از چه فونت هایی استفاده كنیم؟

برای متن های چاپی:

ـ سرتیتر:

برای سرتیتر از فونت های تیتر، هما و یا فونت های دیگر (به صورت Bold) استفاده كنید. به نظر من فونت تیتر از بقیه مناسب تر است.

ـ بدنه متن:

اگر متنی که تایپ می کنید فارسی است، از فونت های فارسی استفاده كنید. به نظر من فونت های نازنین، میترا، یاقوت، لوتوس و زر نسبت به فونت های دیگر مناسب ترند. زیرا شكل زیبایی دارند و به خوانایی و زیبایی متن كمك می كنند.

متن هایی تحت وب:

اگر می خواهید متن را در سایت و یا وبلاگی قرار دهید، بهتر است از فونت های استاندارد انگلیسی ویندوز استفاده كنید، زیرا ممكن است كاربری كه می خواهد متن شما را از اینترنت دانلود كند، فونت فارسی نداشته باشد. اما به حتم فونت انگلیسی را دارد. بهترین و معمول ترین فونت ها در این حوزه فونت هایTahoma ,Times New Roman ,Arial است.

اندازه فونت برای متن های فارسی:

Tahoma:

اندازه های بین ۸pt تا ۱۱Pt مناسب است. در خارج از این محدوده، این فونت شكل زیبایی نخواهد داشت. در بعضی از وبلاگ های ایرانی اگر توجه كرده باشید، می بینید كه این فونت را با اندازه های ۱۸ و حتی بالاتر استفاده كرده اند. این اندازه نه تنها جلب توجه نمی كند، بلكه شكل ظاهری وبلاگ را نیز به هم می زند. برای حالت Bold نیز از اندازه های ۸pt و ۹pt استفاده كنید.

Times New Roman:

خلاف فونت قبلی، این فونت برای اندازه های بزرگ مناسب است. شما می توانید از اندازه های ۱۲pt تا ۱۵pt استفاده كنید، بدون این كه شكل ظاهری متنتان به هم بریزد. برای Bold نیز از اندازه های بین ۱۱pt تا ۱۳pt استفاده كنید.

فونت های فارسی:

فونت های میترا و نازنین در اندازه های بین ۱۰pt تا ۱۵pt زیبا هستند. اگر می خواهید متنی را در ویژه نامه و یا نشریه ای قرار دهید؛ بهتر است از اندازه ۱۱ فونت میترا استفاده كنید. البته فونت های فارسی هركدام به تناسب خود ممكن است در اندازه های بزرگ و كوچك نمای متفاوتی داشته باشد. پیش نهاد من این است كه هر كدام از این فونت ها را در اندازه های متفاوت تایپ كنید و پرینت كنید تا خودتان تفاوت ها را بیش تر احساس كنید و در انتخاب بین آن ها راحت تر عمل كنید.

فاصله بین خطوط:

اندازه بین خط ها را "۱" بگیرید. اگر می خواهید پایان نامه و یا متنی را تایپ كنید كه نیاز به ویرایش دارد فاصله را "۱.۵" بگیرید. هم چنین بین سرتیتر و متن فاصله نیندازید.

حاشیه:

به نظر من حاشیه فقط برای متن های چند برگی است. اگر می خواهید پایان نامه، ویژه نامه، نشریه و یا متنی را تایپ كنید كه صفحات آن زیاد است، حاشیه نگذارید. درصورت حاشیه گذاشتن نیز از حاشیه های كم عرض و ظریف استفاده كنید.

فاصله و نیم فاصله:

همان طور كه می دانید در صفحه كلید، از كلید Space برای فاصله انداختن بین كلمات استفاده می شود. اما این فقط در حالتی است كه بخواهیم بین كلمات جدا فاصله بیندازیم. این قاعده در مورد تمامی كلمه ها كاربرد ندارد. مثلاً كلمه "فونت ها" از دو كلمه "فونت" و "ها" تشكیل شده است. اما این دو كلمه به هم وابسته اند و نمی توانند جدا از هم نوشته بشوند. با این وصف، برای این كه این دو كلمه را از هم جدا كنیم، باید از نیم فاصله استفاده كنیم. كلمه "فونتها" را در نظر بگیرید. این كلمه باید به صورت جدا نوشته بشود، اغلب تایپیست ها این كلمه را به صورت "فونت ها" تایپ می كنند. حال با یك نیم فاصله به "فونت ها" بدل می شود. مزیت استفاده ازنیم فاصله این است كه هم به روان خوانده شده متن كمك می كند، هم متن را زیباتر می كند و از همه مهم تر این كه از انفصال بین دو كلمه جلوگیری می كند. احتمالاً دیده اید كه در بعضی از متن ها جزئی از كلمه در آخر خط نوشته شده است و جزء دیگر آن اول خط بعدی! این مشكل به خاطر عدم رعایت نیم فاصله و عدم استفاده به جا از آن است.

علایم و نشانه ها(، ؛ . ! ؟ «» () : " ...):

از استفاده نابه جای علایم و نشانه ها خودداری كنید. آن ها را در جای خود و فقط وقتی كه نیاز هست به كار ببرید. توجه كنید كه هیچ گاه بین علایم و كلمه ها فاصله نیندازید. مثلاً كاما را از كلمه جدا نكنید و دقیقاً بعد از كلمه بیاورید. هم چنین است برای سایر نشانه ها. در مورد علامت های تعجب، سؤال و «...» نیز افراط نكنید. مثلاً چندتا علامت تعجب را پشت سر هم نیاورید.

تكنیك جدانویسی:

ها:

بیایید از همین الان تصمیم بگیرید كلمه هایی را كه جدا هستند به هم نچسپانید. یكی از اشكلات رایج، روی هم نوشتن كلمه ها با پسوند"ها" است. مثلاً به جای آن ها می نویسند آنها. درصورتی كه "ها" همیشه جدا نوشته می شود.

ب:

اگر می خواهیم كلمه را با افزدون "ب" امری كنیم، باید "ب" را به اول آن اضافه كنیم. مثل "برو، ببر، بپرس". اما اگر "ب" را می خواهیم در قالب حرف اضافه به كلمه بیفزاییم باید به صورت "به" و افزودن یك نیم فاصله بین آن و كلمه ای كه می خواهد به آن اضافه شود، بیاوریم. مثل "به صورت، به حالتی، به هم و..." حالت سومی هم هست كه "ب" جزء كلمه است. در این مورد باید دقت كنید كه با موارد بالا اشتباه نگیرید.

كه:

این كلمه نیز جدا نوشته می شود. مثل: "این كه، آن كه، درصورتی كه و..."

تر:

به غیر از كلمه های "بهتر" و "كهتر" همیشه جدا نوشته می شود. مثل: "بیش تر، كم تر، كوتاه تر و..."

می و نمی:

"می" و "نمی" همیشه جدا نوشته می شوند. مثلا: "میشود" اشتباه است و شكل صحیح آن، "می شود" است.

توجه: در تمامی موارد بالا باید از نیم فاصله استفاده كنید.

معرفی Tray layout:

این نرم افزار كدپیج استاندارد زبان فارسی است و این امكان را می دهد كه صفحه كلید شما فارسی شود. "ژ" و "پ" صفحه كلید نیز در جای خود قرار می گیرند. برای نیم فاصله باید كلیدهای Shift + Space را فشار دهید. (البته اگر این نرم افزار را نداشته باشید می توانید از كلیدهایCtrl+ استفاده كنید.) از قابلیت های دیگرش این است كه حروف "ی" و "ك" و ارقام "۴.۵.۶" فارسی نوشته می شوند. رایگان بوده و حجم بسیار كمی دارد (حدود۲۱۲kb) و می توانید آن را از اینترنت دانلود كنید. البته اخیراً ویندوزهای جدیدی توسط مهندسان ایرانی بهینه شده است و این نرم افزار را هنگام بارگذاری ویندوز، بار می كند.

تمامی حقوق برای گروه نرم افزاری دیما محفوظ است ، طراحی شده توسط دیما تمپلیت (میترا تمپلیت) ، قدرت یافته از دیما سی ام اس

از سایت های زیر بازدید کنید!

قرار گرفته بر روی سرور های قدرتمند دیما سرور با پشتیبانی گروه نرم افزاری دیما